Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Mamo! Tato! Chcę do parku

2011-06-15  
Źródło artykułu: http://www.swinoujscie.pl, Autor zdjęć: Urząd miasta Świnoujście
 
Mamo! Tato! Chcę do parku

W najbliższych wtorek (21 czerwca) w godzinach 12-14, w sportowej części odnowionego Parku Zdrojowego, odbędzie się wielki piknik dla najmłodszych. Wtorkowy piknik dla dzieci przebiegać będzie na jednym z parkowych boisk, przy ulicy Chrobrego (przy skrzyżowaniu z Sienkiewicza). Festyn organizuje wykonawca renowacji parku szczecińska spółka Odra Bud oraz miasto Świnoujście. Zabawę poprowadzi konferansjer. Będą konkursy, gry, dmuchane zjeżdżalnie i muzyka. Hasłem festynu jest „Mamo! Tato! Chcę do parku".

- Park jest naprawdę nie do poznania - mówi Barbara Michalska, zastępca prezydenta miasta. - Jeszcze niedawno wstydziliśmy się zapuszczonych alejek. Teraz park to wizytówka Świnoujścia.
Renowacja zabytkowego Parku Zdrojowego podzielona była na dwa etapy. W sumie koszt całej inwestycji wyniósł ponad 12,5 mln złotych.
W I etapie uporządkowano najbardziej zaniedbaną część wzdłuż ulicy Jachtowej. Wykonano rowy melioracyjne, przepusty, zbiorniki wodne, przepompownię. Dzięki temu drzewa w parku przestały być podtapiane przez wysokie wody gruntowe. Koszt tych prac zamknął się kwotą 4,5 mln złotych, z czego dofinansowanie z Programu Operacyjnego Interreg Polska-Meklemburgia wyniosło 1,24 mln złotych, reszta pochodziła z budżetu miasta.
W 2009 roku ruszył II etap rewitalizacji. Objął on swoim zasięgiem część parku wzdłuż ulicy Chrobrego (idąc w kierunku morza) po prawej stronie i częściowo także po lewej. Wykonano sieć wodno-kanalizacyjną, obiekty sanitarne, fontanny, nowe place, położono linię energetyczną, zamontowano nowe lampy, ustawiono 190 nowych ławek, 6 stojaków na rowery, 86 koszy na śmieci, gruntowanie przebudowano parkowe alejki. W sumie ,w II etapie oddano prawie 4100 metrów bieżących alejek o szerokości od 2,5 metra do 4 metrów. Powstała także niemal 300 -metrowa alejka bitumiczna z myślą o osobach jeżdżących na rolkach. Przy skrzyżowaniu ulicy Chrobrego z Sienkiewicza powstały dwa boiska: jedno do piłki nożnej i drugie wielofunkcyjne (siatkówka, koszykówka, badminton). W ramach projektu zakupiono i ustawiono urządzenia do ćwiczeń tzw. zewnętrzne siłownie. Całkowita wartość II etapu wyniosła 7.631 921 złotych. Inwestycja w 50 procentach została dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 - 2013.
Dotychczasowe etapy rewaloryzacji zabytkowego Parku Zdrojowego to jeszcze nie koniec. Miasto przygotowuje się już do kolejnych inwestycji w tej części miasta. W najlepszym i oczekiwanym przez mieszkańców sposobie zagospodarowania pozostałych terenów parkowych ma pomóc ankieta, z którą miasto zwraca się do świnoujścian.


Po wypełnieniu ankietę można Internetem przesłać, do dnia 30 czerwca br., na adres: [email protected] lub przynieść samemu do Biura Informacji Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta (ul. Wojska Polskiego, główny budynek, pokój 129, w godz. 7.30-15.30).
Informacje od mieszkańców i gości pomogą urzędnikom w zaplanowaniu kolejnych inwestycji w parku.

 

Urząd miasta Świnoujście - Tomasz Stochmal
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Świnoujście – miasto na prawach powiatu w województwie zachodniopomorskim położone na trzech dużych (Uznam, Wolin, Karsibór) i 44 małych wyspach, zajmując łącznie powierzchnię 197,23 km².

    Atrakcje przyrodnicze stanowią: Morze Bałtyckie z 10 kilometrową plażą, rzeka Świna, rezerwaty przyrody (Karsiborska Kępa, Karsiborskie Paprocie), Delta Świny oraz wydma szara i wydma biała.

    Do zabytków prawnie chronionych należą między innymi: wieża garnizonowego kościoła luterańskiego pw. Marcina Lutra z 1904 r., zespół fortów twierdzy Świnoujście nad Świną, Park Zdrojowy z XIX wieku, zabytkowe kamienice ( ul. Armii Krajowej 13 z ok. 1904 r., ul. Bolesława Chrobrego 21 z 1908 r., ul. Hołdu Pruskiego), dawny ratusz z 1805 r., gimnazjum z lat 1922-27, dawna stocznia z lat 1897-1903,  gmach poczty z 1878 r., zespół rzeźni z 1911 r. przy ul. Kościuszki 15 czy Latarnia Morska z lat 1854-57.

    Świnoujście ma status uzdrowiska - znajduje się tu 15 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego.

    Położenie Świnoujścia stwarza korzystne warunki dla rozwoju gospodarki morskiej i turystyki. Głównymi przedsiębiorstwami gospodarki morskiej są: Morska Stocznia Remontowa, Euro Terminal, Polska Żegluga, Terminal Promowy Świnoujście czy Unity Line.

    W Świnoujściu znajduje się terminal promów morskich łączący Europę środkową i południową ze Skandynawią oraz polsko niemieckie przejscia graniczne Świnoujście-Ahlbeck i Świnoujście-Garz.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola