Belka
Wtorek, 19 Marca 2024   imieniny: Bogdan, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Kampania Białej Wstążki. LEPIEJ MNIE KOCHAJ, NIŻ BIJ

Data publikacji: 2014-11-18, Data modyfikacji: 2014-11-18
A A AWydrukDrukuj  
 
Wiele ostatnio mówi się w Polsce o przemocy w rodzinie. Zaczyna przebijać się do świadomości społecznej, że jest to problem wysokiej wagi i nie można marginalizować go czy przemilczeć. Skala zjawiska w pełni zaczyna docierać do społeczności poprzez media.

Rodzina jest najważniejszym środowiskiem w życiu człowieka, kształtującym osobowość, pogląd, system wartości i styl życia. W prawidłowo funkcjonującej rodzinie istotną rolę odgrywają wzajemne stosunki pomiędzy rodzicami, a dziećmi, które powinny być oparte na miłości i zrozumieniu. Rodzice są wzorem dla dzieci. W przypadku destabilizacji rodziny nie jest ona w stanie realizować podstawowych zadań. Role wewnątrz rodzinne ulegają zaburzeniu, łamane są reguły, a zachowania poszczególnych członków rodziny stają się coraz bardziej niezgodne z normami prawnymi, moralnymi oraz oczekiwaniami społecznymi.

Przemoc domowa może być zarówno skutkiem jak i przyczyną dysfunkcji w rodzinie, bez wątpienia należy zakwalifikować ją do kategorii zachowań negatywnych o dużej szkodliwości społecznej. Mimo, że w relacjach międzyludzkich istniała ona zawsze,
o przemocy w rodzinie mówiono niewiele, jakby nie postrzegając jej jako poważnego zaburzenia  w funkcjonowaniu rodziny. Takiego, który prowadzi do poważnych naruszeń norm moralnych  i prawnych, tragicznych skutków psychologicznych, a w skrajnych przypadkach do poważnych okaleczeń czy zabójstw.

Celem Kampanii jest zwrócenie uwagi na przemoc w rodzinie. Wszystkie społeczeństwa doświadczają przemocy. Skutecznych sposobów walki z przemocą jest wiele, wszystkie powinny opierać się na wysokiej świadomości praw każdego człowieka do zapewnienia bezpieczeństwa psychicznego i fizycznego oraz do poszanowania jego godności.  Podejmowane działania przez Ośrodek  mają na celu dotarcie do  lokalnej społeczności.

Profilaktyka pozwala przedsięwziąć środki ostrożności mając na celu ograniczenie rozwoju
i zmniejszenie występowania zjawisk uznawanych za niepożądane i dolegliwe społecznie.

W czasie trwania Kampanii na terenie miasta Świnoujście wywieszone zostaną plakaty, a w wybranych sklepach rozpropagowane będą żetony do wózków sklepowych z nadrukiem informującym o Kampanii oraz Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Kolejny raz do akcji przyłączyli się wolontariusze z Gimnazjum Publicznego nr 2.

Dla wszystkich osób zainteresowanych konsekwencjami prawnymi stosowania przemocy w rodzinie zostanie w dniach 20.11.2014 r. w godzinach od 15:00 do 18:00
i 24.11.2014 r. od 09.00 do 13.00 otwarty punkt porad prawnych. Będzie on funkcjonował
w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. Dąbrowskiego 4 na II piętrze w pokoju 202.

Kolejnymi działaniami podjętymi w trakcie Kampanii Białej Wstążki,  będą zajęcia profilaktyczne w Szkole Podstawowej Nr 1 i Gimnazjum Publicznym Nr 1, w których rozpropagowane będą ulotki skierowane do młodzieży szkolnej charakteryzujące zjawisko przemocy przygotowane przez pracowników Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

W dniu 26.11.2014 r. w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w pokoju 313, III piętro od godziny 16.00 do godziny 17.30 przeprowadzony będzie warsztat „ Jak nie stać się ofiarą przemocy ekonomicznej”.

Natomiast w Areszcie Śledczym przeprowadzone zostaną warsztaty dla osadzonych z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie w dniu 20.11.2014 roku.

MOPR

 

 

 

 

Urząd Miasta Świnoujście, Źródło artykułu: www.swinoujscie.pl, Autor zdjęć: Urząd Miasta Świnoujście
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Świnoujście – miasto na prawach powiatu w województwie zachodniopomorskim położone na trzech dużych (Uznam, Wolin, Karsibór) i 44 małych wyspach, zajmując łącznie powierzchnię 197,23 km².

    Atrakcje przyrodnicze stanowią: Morze Bałtyckie z 10 kilometrową plażą, rzeka Świna, rezerwaty przyrody (Karsiborska Kępa, Karsiborskie Paprocie), Delta Świny oraz wydma szara i wydma biała.

    Do zabytków prawnie chronionych należą między innymi: wieża garnizonowego kościoła luterańskiego pw. Marcina Lutra z 1904 r., zespół fortów twierdzy Świnoujście nad Świną, Park Zdrojowy z XIX wieku, zabytkowe kamienice ( ul. Armii Krajowej 13 z ok. 1904 r., ul. Bolesława Chrobrego 21 z 1908 r., ul. Hołdu Pruskiego), dawny ratusz z 1805 r., gimnazjum z lat 1922-27, dawna stocznia z lat 1897-1903,  gmach poczty z 1878 r., zespół rzeźni z 1911 r. przy ul. Kościuszki 15 czy Latarnia Morska z lat 1854-57.

    Świnoujście ma status uzdrowiska - znajduje się tu 15 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego.

    Położenie Świnoujścia stwarza korzystne warunki dla rozwoju gospodarki morskiej i turystyki. Głównymi przedsiębiorstwami gospodarki morskiej są: Morska Stocznia Remontowa, Euro Terminal, Polska Żegluga, Terminal Promowy Świnoujście czy Unity Line.

    W Świnoujściu znajduje się terminal promów morskich łączący Europę środkową i południową ze Skandynawią oraz polsko niemieckie przejscia graniczne Świnoujście-Ahlbeck i Świnoujście-Garz.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola