Niegdyś samochody radziły sobie bez różnych gadżetów. Jedno z najbardziej przydatnych akcesoriów - kamera cofania - była wtedy przeznaczona jedynie dla luksusowych i ekstrawaganckich pojazdów (to tzw. wyposażenie typu „premium"). Obecnie każdy z kierowców może zainwestować w taki gadżet, nie martwiąc się zbytnio o swoje fundusze. Co warto wiedzieć o kamerze cofania? Dlaczego to taki przydatny dodatek? Jak wygląda - w skrócie - montaż kamery cofania?
Kamery cofania to ciekawe i przydatne akcesorium elektroniczne, w które warto zainwestować. Ich zadaniem jest przekazanie kierowcy widoku z tyłu pojazdu, co ma na celu ostrzeganie ich przed wystającymi prętami, słupami, innymi samochodami. Gwarancją sprawnego działania jest prawidłowy montaż kamery cofania.
Producenci gadżetów motoryzacyjnych nie próżnują - obecnie na rynku można odnaleźć zarówno uniwersalne kamery cofania (pasujące do starszych pojazdów), jak i modele dedykowane, przeznaczone do konkretnych samochodów znanych marek.
Niezależnie od rodzaju każda kamera cofania działa podobnie - przesyła rejestrowany obraz do ekranu (odbiornika), umieszczonego przy kierownicy, desce rozdzielczej. Przesyłanie może dokonać się tradycyjnie, za pośrednictwem kabli, lub poprzez Wi-Fi (rozwiązanie w najnowocześniejszych kamerach). Nie da się ukryć, że montaż kamery cofania, działającej na podstawie okablowania, jest znacznie trudniejszy i często wymaga pomocy specjalisty.
Funkcję ekranu, na którym pojawi się obraz z kamery cofania, może także pełnić lusterko wsteczne (wiele zależy od rodzaju urządzenia). Tylko niektóre kamery są wyposażone w tryb nocny, umożliwiający wyświetlanie obrazu po zmroku. Jeśli wybierasz tańszy model (bez opcji nocnego widzenia), zainwestuj lepiej dodatkowo w czujniki parkowania, które świetnie korelują z kamerami cofania.
Choć wspomniane już zostały niektóre z elementów, wchodzących w skład kamery cofania, warto uporządkować wiedzę. Klasyczny, nowoczesny, przewodowy zestaw z kamerą cofania składa się najczęściej z:
Montaż kamery cofania powinien być ukierunkowany na światła wsteczne (cofania). Urządzenie nie jest uruchomione cały czas - włącza się dopiero wtedy, gdy kierowca wrzuca wsteczny bieg, a żarówka świateł się zapala. To od niej, za pośrednictwem okablowania, rusza sygnał do kamery i stacji multimedialnej.
Producenci elektronicznych gadżetów samochodowych stawiają na coraz nowsze, zaawansowane technologicznie rozwiązania - dotyczy to również kamer cofania.
Najważniejszy jest podział na modele przewodowe i bezprzewodowe - w zależności od wyboru montaż kamery cofania jest inny. Podłączenie urządzenia z monitorem za pośrednictwem Wi-Fi daje wiele plusów - podczas instalacji nie ma konieczności przeprowadzenia okablowania na całą długość samochodu. Każdy kij ma jednak dwa końce. Minusem bezprzewodowej kamery cofania może być mniej wyraźny obraz (np. w wyniku zakłóceń).
Inny podział dotyczy miejsca montażu kamery cofania. Standardowe modele montuje się raczej w okolicach tablicy rejestracyjnej, zderzaka. Istnieją także kamery cofania przeznaczone do montowania na dachu samochodu.
Montaż kamery cofania można wykonać samodzielnie lub powierzyć go pracownikom wybranego warsztatu samochodowego. Pierwsze rozwiązanie wymaga wysokiej precyzji oraz znajomości wielu zagadnień z zakresu motoryzacji - nie każdy poradzi sobie z tym zadaniem. Gdzie zatem powinien odbyć się montaż kamery cofania? Świnoujście, Rzeszów, Pułtusk, Oława - niemal w każdym mieście (większym lub mniejszym) można znaleźć adekwatny auto serwis.
Świnoujście – miasto na prawach powiatu w województwie zachodniopomorskim położone na trzech dużych (Uznam, Wolin, Karsibór) i 44 małych wyspach, zajmując łącznie powierzchnię 197,23 km². |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola