Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Jak działa kamera cofania w samochodzie?

Data publikacji: 2023-01-27, Data modyfikacji: 2023-01-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Jak działa kamera cofania w samochodzie?

Niegdyś samochody radziły sobie bez różnych gadżetów. Jedno z najbardziej przydatnych akcesoriów - kamera cofania - była wtedy przeznaczona jedynie dla luksusowych i ekstrawaganckich pojazdów (to tzw. wyposażenie typu „premium"). Obecnie każdy z kierowców może zainwestować w taki gadżet, nie martwiąc się zbytnio o swoje fundusze. Co warto wiedzieć o kamerze cofania? Dlaczego to taki przydatny dodatek? Jak wygląda - w skrócie - montaż kamery cofania?

Czym jest kamera cofania?

Kamery cofania to ciekawe i przydatne akcesorium elektroniczne, w które warto zainwestować. Ich zadaniem jest przekazanie kierowcy widoku z tyłu pojazdu, co ma na celu ostrzeganie ich przed wystającymi prętami, słupami, innymi samochodami. Gwarancją sprawnego działania jest prawidłowy montaż kamery cofania. 

Producenci gadżetów motoryzacyjnych nie próżnują - obecnie na rynku można odnaleźć zarówno uniwersalne kamery cofania (pasujące do starszych pojazdów), jak i modele dedykowane, przeznaczone do konkretnych samochodów znanych marek. 

Sposób działania kamery cofania

Niezależnie od rodzaju każda kamera cofania działa podobnie - przesyła rejestrowany obraz do ekranu (odbiornika), umieszczonego przy kierownicy, desce rozdzielczej. Przesyłanie może dokonać się tradycyjnie, za pośrednictwem kabli, lub poprzez Wi-Fi (rozwiązanie w najnowocześniejszych kamerach). Nie da się ukryć, że montaż kamery cofania, działającej na podstawie okablowania, jest znacznie trudniejszy i często wymaga pomocy specjalisty.

Funkcję ekranu, na którym pojawi się obraz z kamery cofania, może także pełnić lusterko wsteczne (wiele zależy od rodzaju urządzenia). Tylko niektóre kamery są wyposażone w tryb nocny, umożliwiający wyświetlanie obrazu po zmroku. Jeśli wybierasz tańszy model (bez opcji nocnego widzenia), zainwestuj lepiej dodatkowo w czujniki parkowania, które świetnie korelują z kamerami cofania. 

Budowa kamery cofania - jak to wpływa na montaż kamery cofania?

Choć wspomniane już zostały niektóre z elementów, wchodzących w skład kamery cofania, warto uporządkować wiedzę. Klasyczny, nowoczesny, przewodowy zestaw z kamerą cofania składa się najczęściej z: 

  • monitora, nazywanego też stacją multimedialną czy wyświetlaczem (np. umieszczonego na desce rozdzielczej), który odbiera i wyświetla obraz,
  • szerokokątnej kamery, zamontowanej z tyłu pojazdu (ewentualnie na dachu), 
  • czerwonego przewodu zasilającego (plus), który podłącza się do wiązki tylnych świateł cofania,
  • czarnego przewodu uziemienia (minus), podłączanego do wnętrza pojazdu (jego masy),
  • przewodu video, łączącego kamerę z wyświetlaczem. 

Montaż kamery cofania powinien być ukierunkowany na światła wsteczne (cofania). Urządzenie nie jest uruchomione cały czas - włącza się dopiero wtedy, gdy kierowca wrzuca wsteczny bieg, a żarówka świateł się zapala. To od niej, za pośrednictwem okablowania, rusza sygnał do kamery i stacji multimedialnej. 

Najważniejsze rodzaje kamery cofania

Producenci elektronicznych gadżetów samochodowych stawiają na coraz nowsze, zaawansowane technologicznie rozwiązania - dotyczy to również kamer cofania

Najważniejszy jest podział na modele przewodowe i bezprzewodowe - w zależności od wyboru montaż kamery cofania jest inny. Podłączenie urządzenia z monitorem za pośrednictwem Wi-Fi daje wiele plusów - podczas instalacji nie ma konieczności przeprowadzenia okablowania na całą długość samochodu. Każdy kij ma jednak dwa końce. Minusem bezprzewodowej kamery cofania może być mniej wyraźny obraz (np. w wyniku zakłóceń). 

Inny podział dotyczy miejsca montażu kamery cofania. Standardowe modele montuje się raczej w okolicach tablicy rejestracyjnej, zderzaka. Istnieją także kamery cofania przeznaczone do montowania na dachu samochodu.

Montaż kamery cofania - gdzie powinien się odbyć?

Montaż kamery cofania można wykonać samodzielnie lub powierzyć go pracownikom wybranego warsztatu samochodowego. Pierwsze rozwiązanie wymaga wysokiej precyzji oraz znajomości wielu zagadnień z zakresu motoryzacji - nie każdy poradzi sobie z tym zadaniem. Gdzie zatem powinien odbyć się montaż kamery cofania? Świnoujście, Rzeszów, Pułtusk, Oława - niemal w każdym mieście (większym lub mniejszym) można znaleźć adekwatny auto serwis. 

 

Artykuł sponsorowany
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Świnoujście – miasto na prawach powiatu w województwie zachodniopomorskim położone na trzech dużych (Uznam, Wolin, Karsibór) i 44 małych wyspach, zajmując łącznie powierzchnię 197,23 km².

    Atrakcje przyrodnicze stanowią: Morze Bałtyckie z 10 kilometrową plażą, rzeka Świna, rezerwaty przyrody (Karsiborska Kępa, Karsiborskie Paprocie), Delta Świny oraz wydma szara i wydma biała.

    Do zabytków prawnie chronionych należą między innymi: wieża garnizonowego kościoła luterańskiego pw. Marcina Lutra z 1904 r., zespół fortów twierdzy Świnoujście nad Świną, Park Zdrojowy z XIX wieku, zabytkowe kamienice ( ul. Armii Krajowej 13 z ok. 1904 r., ul. Bolesława Chrobrego 21 z 1908 r., ul. Hołdu Pruskiego), dawny ratusz z 1805 r., gimnazjum z lat 1922-27, dawna stocznia z lat 1897-1903,  gmach poczty z 1878 r., zespół rzeźni z 1911 r. przy ul. Kościuszki 15 czy Latarnia Morska z lat 1854-57.

    Świnoujście ma status uzdrowiska - znajduje się tu 15 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego.

    Położenie Świnoujścia stwarza korzystne warunki dla rozwoju gospodarki morskiej i turystyki. Głównymi przedsiębiorstwami gospodarki morskiej są: Morska Stocznia Remontowa, Euro Terminal, Polska Żegluga, Terminal Promowy Świnoujście czy Unity Line.

    W Świnoujściu znajduje się terminal promów morskich łączący Europę środkową i południową ze Skandynawią oraz polsko niemieckie przejscia graniczne Świnoujście-Ahlbeck i Świnoujście-Garz.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola