Belka
Czwartek, 2 Stycznia 2025   imieniny: Grzegorz, Makary, Izydor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Odświeżamy balkon na słodkie lenistwo

Data publikacji: 2020-03-03, Data modyfikacji: 2020-03-21
A A AWydrukDrukuj  
 
Odświeżamy balkon na słodkie lenistwo

Nawet jeśli nie była zbyt śnieżna i mroźna to zima wreszcie dobiega końca. Na pikniki czy wielogodzinne spacery co prawda jeszcze za wcześnie, ale okazje do relaksu na świeżym powietrzu mogą nadarzyć się lada dzień – zwłaszcza, jeśli dysponujemy balkonem. Po długich zimowych miesiącach pewnie jest nieco zaniedbany, warto więc poświęcić kilka chwil już teraz, by przygotować sobie perfekcyjne miejsce do odpoczynku. Na balkon można patrzeć dwojako – z jednej strony to substytut ogrodu, własnego kawałka przestrzeni na zewnątrz. Z drugiej zaś to przedłużenie (zazwyczaj) salonu lub sypialni. Dekorując go, warto pamiętać, że jest to nie do końca autonomiczna strefa. W końcu balkon będziemy widzieć także z perspektywy wnętrza. Dlatego warto dopasować jego dekoracje do stylu naszego mieszkania (np. kolorystycznie, pod kątem tego, czy będą bardziej minimalistyczne, nowoczesne, czy retro. Bez względu na to, czy chcemy osiągnąć efekt mini ogrodu czy raczej salonu na świeżym powietrzu, uniwersalnym podejściem do aranżacji balkonu jest skupienie się na kilku elementach – roślinach i oświetleniu oraz meblach – o ile mamy na nie miejsce – i dekoracjach.
Zielona baza – rośliny
Skoro ogród (nawet ten w wersji mini) to koniecznie rośliny! Jednak przed sadzeniem kolorowych kwiatów musimy się upewnić, czy nie jest na to jeszcze za wcześnie pod względem pogodowym. – Jeśli ogrodnictwo nie jest naszą domeną albo po prostu chcemy przeprowadzić metamorfozę jak najszybciej, najlepiej postawić na rozchodniki, kostrzewy, bluszcze, mchy i przede wszystkim iglaki w doniczkach. Są one odporne na chłód i już teraz będą mogły ozdobić nasz balkon – radzi ekspertka KiK.

Wyjściem awaryjnym dla tych, którzy zupełnie nie odnajdują się w pielęgnacji kwiatów jest wybranie opcji sztucznych roślin. – Aktualnie coraz łatwiej znaleźć takie, które świetnie imitują prawdziwą zieleń. Oczywistą zaletą sztucznych traw, kwiatów i krzaczków jest to, że niestraszne im zmiany pogody, a także nasze zapominalstwo czy brak czasu na pielęgnację – opowiada specjalistka związana z KiK. Takie rozwiązanie ma jednak też swoją ciemną stronę – sztuczne rośliny mogą z czasem wyblaknąć pod wpływem słońca, więc prawdopodobnie po sezonie trzeba będzie je wymienić na nowe, a to z kolei ma nieporównywalnie gorszy wpływ na nasze środowisko (i nas samych) niż hodowanie żywych roślin.

Nie tylko w blasku księżyca

Kwestia oświetlenia to o wiele prostsza sprawa, co nie oznacza, że można ją bagatelizować. Odpowiednie światło nie tylko rozjaśni mrok, ale przede wszystkim stworzy na balkonie prawdziwie klimatyczną strefę wypoczynkową. Na co się zdecydować? – Bez wątpienia najbardziej ekologicznym, ekonomicznym i wygodnym rozwiązaniem są lampy oraz lampki solarne. Ich wybór jest ogromny – od takich na pałąku w najróżniejszych wzorach, kolorach i kształtach, które możemy wbić w ziemię w doniczce lub włożyć do słoika czy wazonu, przez sznury lampek, po figurki z wmontowanymi lampkami, które na pewno zachwycą dzieci – wymienia ekspertka KiK i dodaje: oświetlenie na balkonie wpłynie także na klimat w samym mieszkaniu – zwłaszcza podczas tych chłodniejszych wieczorów, kiedy zrezygnujemy z przebywania na balkonie. Wtedy właśnie siedząc na kanapie pod kocem będziemy mogli podziwiać to, co znajduje się za oknem.

Małe jest… praktyczne

Wróćmy jednak na sam balkon. – Zwykle jest niewielki, warto więc stawiać na takie rozwiązania, które zajmują jak najmniej przestrzeni. Wiszące doniczki, figurki czy wazony o małej podstawie, ale dużej wysokości, wysokie kwietniki, a także półeczki i skrzynki na zioła, które można przytwierdzić do ściany lub zawiesić na balustradzie – i nagle okazuje się, że na balkonie zmieści się jeszcze plastikowy lub rattanowy fotel, na którym będziemy mogli poczytać książkę czy niespiesznie napić się porannej weekendowej kawy – zauważa dekoratorka marki KiK. Teraz pozostaje już tylko wypatrywać słońca i korzystać z każdej okazji, jaką stworzy atrakcyjna pogoda, by poleniuchować chwilę na świeżym powietrzu. Bez wyrzutów sumienia – po długiej zimie wręcz nam się to należy!

, Źródło artykułu: Kik Textil
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Świnoujście – miasto na prawach powiatu w województwie zachodniopomorskim położone na trzech dużych (Uznam, Wolin, Karsibór) i 44 małych wyspach, zajmując łącznie powierzchnię 197,23 km².

    Atrakcje przyrodnicze stanowią: Morze Bałtyckie z 10 kilometrową plażą, rzeka Świna, rezerwaty przyrody (Karsiborska Kępa, Karsiborskie Paprocie), Delta Świny oraz wydma szara i wydma biała.

    Do zabytków prawnie chronionych należą między innymi: wieża garnizonowego kościoła luterańskiego pw. Marcina Lutra z 1904 r., zespół fortów twierdzy Świnoujście nad Świną, Park Zdrojowy z XIX wieku, zabytkowe kamienice ( ul. Armii Krajowej 13 z ok. 1904 r., ul. Bolesława Chrobrego 21 z 1908 r., ul. Hołdu Pruskiego), dawny ratusz z 1805 r., gimnazjum z lat 1922-27, dawna stocznia z lat 1897-1903,  gmach poczty z 1878 r., zespół rzeźni z 1911 r. przy ul. Kościuszki 15 czy Latarnia Morska z lat 1854-57.

    Świnoujście ma status uzdrowiska - znajduje się tu 15 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego.

    Położenie Świnoujścia stwarza korzystne warunki dla rozwoju gospodarki morskiej i turystyki. Głównymi przedsiębiorstwami gospodarki morskiej są: Morska Stocznia Remontowa, Euro Terminal, Polska Żegluga, Terminal Promowy Świnoujście czy Unity Line.

    W Świnoujściu znajduje się terminal promów morskich łączący Europę środkową i południową ze Skandynawią oraz polsko niemieckie przejscia graniczne Świnoujście-Ahlbeck i Świnoujście-Garz.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola