Belka
Poniedziałek, 6 Maja 2024   imieniny: Judyta, Jan, Jurand
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Warto postawić na pnącza

2012-07-20  
Źródło artykułu: http://www.swinoujscie.pl, Autor zdjęć: Urząd miasta Świnoujście - inspirowaninatura.pl
 
Warto postawić na pnącza

Chcemy zachęcić spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe i innych administratorów budynków do wykorzystywania pnączy. Świnoujście jako miasto uzdrowiskowo-wypoczynkowe idealnie się do tego nadaje.
Specyficzny mikroklimat nadmorski miasta, szczególnie wyższa wilgotność powietrza, stwarzają doskonałe warunki dla wegetacji pnączy, które jednocześnie łagodząco wpływają na nadmierną wietrzność w Świnoujściu. Ten rodzaj zieleni ma wiele plusów. Nie tylko wzbogaca walory krajobrazowe, ale też jest świetnym sposobem na osłonięcie mniej reprezentacyjnych obiektów. Nieprzytulne rejony śródmiejskie można w ten sposób ożywić i bardziej sympatycznie ukształtować. Pnącza są w stanie złagodzić surowy wygląd fasad budynków.
W przypadku Świnoujścia nie mniej ważne jest również ekologiczne znaczenie pnączy. Często bowiem stanowią one miejsce gniazdowania ptaków, które mogą zmniejszyć liczebność komarów i meszek, które w naszym mieście stanowią dużą uciążliwość.
To nie wszystko. Systemy zieleni w projektowaniu architektonicznym stanowią ważny element wielu nowoczesnych projektów na świecie. W niektórych metropoliach są nawet obowiązkiem; zmniejszają odpływ wody deszczowej do kanalizacji, obniżają też koszty eksploatacji budynków.
Zdaniem architekta krajobrazu Tadeusza Fiszera, w miejscowościach takich jak Świnoujście, stosowanie pnączy jest bardzo wskazane, a wręcz nawet nieodzowne.
- Pnącza potrzebują niewielkiej przestrzeni w gruncie, są niezbyt kosztowne i w porównaniu z innymi elementami zieleni wymagają minimalnych nakładów pielęgnacyjnych - twierdzi Tadeusz Fiszer.
Zaprzecza też stereotypom, że rośliny pnące szkodzą budynkom.
- Nieprawda. Nigdy nie robią szpar ani dziur w murze. Wykorzystują go jedynie jako miejsce zaczepienia - zapewnia Tadeusz Fiszer.
Jeśli zaprawa między cegłami nie jest zwietrzała, to osłona z liści zapewni jej dłuższą trwałość. Natomiast jeśli występują braki w tynkach, to przed posadzeniem roślin powinny być uzupełnione.
- Znane są przykłady przedłużenia trwałości tynków pokrytych roślinnością - dodaje Tadeusz Fiszer. - Dzieje się tak dzięki redukcji wahań temperatury, jakim podlega chroniony element oraz także w pewnym stopniu przez zmniejszanie działania wody deszczowej i wiatru.
Zwarta pokrywa liści w naturalny sposób wpływa na temperaturę wnętrza domu. Latem „zielony parasol" osłania ściany przed nadmiernym słońcem, a „poduszka powietrzna" izoluje ściany zimą (oczywiście w przypadku zastosowania zimozielonego bluszczu).
- Przyjmuje się, że zastosowanie pnączy obniża straty ciepła o 15 do 30 procent - dodaje Tadeusz Fiszer.
Ściany budynków pokryte roślinami, przez swoją porowatą fakturę, tłumią, pochłaniają hałas. Odczucie większego spokoju wzmagają czynniki, które zazwyczaj umykają świadomości - szelest liści, śpiew ptaków, brzęczenie owadów. Takie naturalne tło akustyczne niweluje psychiczne odczucie hałasu wywołanego przez ruch miejski.

Urząd miasta Świnoujście - Adriana Lesiewicz
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Świnoujście – miasto na prawach powiatu w województwie zachodniopomorskim położone na trzech dużych (Uznam, Wolin, Karsibór) i 44 małych wyspach, zajmując łącznie powierzchnię 197,23 km².

    Atrakcje przyrodnicze stanowią: Morze Bałtyckie z 10 kilometrową plażą, rzeka Świna, rezerwaty przyrody (Karsiborska Kępa, Karsiborskie Paprocie), Delta Świny oraz wydma szara i wydma biała.

    Do zabytków prawnie chronionych należą między innymi: wieża garnizonowego kościoła luterańskiego pw. Marcina Lutra z 1904 r., zespół fortów twierdzy Świnoujście nad Świną, Park Zdrojowy z XIX wieku, zabytkowe kamienice ( ul. Armii Krajowej 13 z ok. 1904 r., ul. Bolesława Chrobrego 21 z 1908 r., ul. Hołdu Pruskiego), dawny ratusz z 1805 r., gimnazjum z lat 1922-27, dawna stocznia z lat 1897-1903,  gmach poczty z 1878 r., zespół rzeźni z 1911 r. przy ul. Kościuszki 15 czy Latarnia Morska z lat 1854-57.

    Świnoujście ma status uzdrowiska - znajduje się tu 15 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego.

    Położenie Świnoujścia stwarza korzystne warunki dla rozwoju gospodarki morskiej i turystyki. Głównymi przedsiębiorstwami gospodarki morskiej są: Morska Stocznia Remontowa, Euro Terminal, Polska Żegluga, Terminal Promowy Świnoujście czy Unity Line.

    W Świnoujściu znajduje się terminal promów morskich łączący Europę środkową i południową ze Skandynawią oraz polsko niemieckie przejscia graniczne Świnoujście-Ahlbeck i Świnoujście-Garz.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola