Belka
Poniedziałek, 6 Maja 2024   imieniny: Judyta, Jan, Jurand
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Rybka Nemo w Świnoujściu

2012-07-24  
Źródło artykułu: http://www.swinoujscie.pl, Autor zdjęć: Urząd miasta Świnoujście - Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu
 
Rybka Nemo w Świnoujściu

W czerwcu w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu pojawił się fragment wraku łodzi podwodnej „Nautilius". Na akwarium morskim umieszczonym we wraku znalazł się napis „Gdzie jest Nemo?". Odpowiedzi na pytanie szukali wszyscy. Dzieci z niecierpliwością wypatrywały tytułowego bohatera filmu animowanego, dorośli myślami wracali do znanego im z książki „20 000 mil podmorskiej żeglugi" kapitana Nemo. Parę dni temu niespodziewanie w akwarium pojawiły się rybki z rodzaju Amphiprion ocelaris (błazenki) - tytułowy Nemo oraz inni bohaterowie filmu. Znalazły się tam rybki z rodzaju Paracanthurus hepatus (wargowce) - filmowa Dory, rybka z rodzaju Labroides dimidiatus (wargowce), rybka Chrysiptera chrysus oraz krewetka Lysmata anboinensis - filmowa Jacques. Ponadto zauważono też jeżowca Diadema setosum. Nie jest przesadą stwierdzenie, że mali bohaterowie czują się jak „ryba w wodzie", szczególnie, że całość dopełnia fragment rafy koralowej. Dziś, w Muzeum, gdy znamy już odpowiedź na pytanie „gdzie jest Nemo?", podziwiać możemy piękno i różnorodność barw i kształtów morskiego świata.

Urząd miasta Świnoujście - Adriana Lesiewicz
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Świnoujście – miasto na prawach powiatu w województwie zachodniopomorskim położone na trzech dużych (Uznam, Wolin, Karsibór) i 44 małych wyspach, zajmując łącznie powierzchnię 197,23 km².

    Atrakcje przyrodnicze stanowią: Morze Bałtyckie z 10 kilometrową plażą, rzeka Świna, rezerwaty przyrody (Karsiborska Kępa, Karsiborskie Paprocie), Delta Świny oraz wydma szara i wydma biała.

    Do zabytków prawnie chronionych należą między innymi: wieża garnizonowego kościoła luterańskiego pw. Marcina Lutra z 1904 r., zespół fortów twierdzy Świnoujście nad Świną, Park Zdrojowy z XIX wieku, zabytkowe kamienice ( ul. Armii Krajowej 13 z ok. 1904 r., ul. Bolesława Chrobrego 21 z 1908 r., ul. Hołdu Pruskiego), dawny ratusz z 1805 r., gimnazjum z lat 1922-27, dawna stocznia z lat 1897-1903,  gmach poczty z 1878 r., zespół rzeźni z 1911 r. przy ul. Kościuszki 15 czy Latarnia Morska z lat 1854-57.

    Świnoujście ma status uzdrowiska - znajduje się tu 15 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego.

    Położenie Świnoujścia stwarza korzystne warunki dla rozwoju gospodarki morskiej i turystyki. Głównymi przedsiębiorstwami gospodarki morskiej są: Morska Stocznia Remontowa, Euro Terminal, Polska Żegluga, Terminal Promowy Świnoujście czy Unity Line.

    W Świnoujściu znajduje się terminal promów morskich łączący Europę środkową i południową ze Skandynawią oraz polsko niemieckie przejscia graniczne Świnoujście-Ahlbeck i Świnoujście-Garz.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola