Belka
Niedziela, 5 Maja 2024   imieniny: Irena, Waldemar, Iryda
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Sławomir Mrożek w Świnoujściu!

2012-07-24  
Źródło artykułu: http://www.swinoujscie.pl, Autor zdjęć: Urząd miasta Świnoujście - P.Chara
 
Sławomir Mrożek w Świnoujściu!

To prawda. Ten jeden z najwybitniejszych polskich dramatopisarzy, prozaików i rysowników, Mistrz teatru absurdu, autor kultowych Tanga, Emigrantów, Słonia, satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o tematyce filozoficznej, politycznej, obyczajowej i psychologicznej, opuścił swój dom w Nicei na południu Francji, aby przez kilka lipcowych dni, wraz z żoną Susaną, odpoczywać na gościnnych wyspach Świnoujścia.
-Pan Sławomir chciał zachować pełne incognito - informuje Robert Karelus rzecznik prezydenta Świnoujścia- Przyjazd do naszego miasta potraktował, jako swoistego rodzaju wakacje od nieustannie towarzyszącej mu popularności.
Sławomir Mrożek nie ukrywał, że jest zachwycony nadmorskim miastem, jego atmosferą. Mimo swoich 82.lat, w swym słynnym kapelusiku, z zapałem zwiedzał miasto, zarówno z lądu, jak i morza.
- "Panuje tu jakiś dziwny (niepolityczny) układ, który sprawia, że czuję się tu dobrze." - tak o Świnoujściu wyraził się Sławomir Mrożek.
Państwo Mrożek odwiedzili nas na zaproszenie Pawła Chary, osobistego sekretarza Sławomira Mrożka, fotografika i podróżnika, pomysłodawcę powstającego właśnie fotograficzno-filmowego projektu o Mistrzu. Projekt jest wynikiem zetknięcia się trzech postaci i trzech form przekazu ich emocji: Słowa (Sławomir Mrożek), Obrazu (Paweł Chara) i Dźwięku (Zbigniew Preisner). W środę 18. lipca, restauracja Konstelacja stała się miejscem jednego z najistotniejszych spotkań tych twórców, dotyczącego nowego przedsięwzięcia.
W restauracji Centrala, której kulinarne wyczyny wyjątkowo przypadły Mrożkowi do gustu, na jednym z obiadów Mistrz spotkał się także z Prezydentem Świnoujścia Januszem Żmurkiewiczem.
- Szczere podziękowania składamy Panu Dariuszowi Ryżczakowi, który gościł nas w swoich restauracjach oraz służył wszelką pomocą podczas naszego pobytu na wyspach - podkreślili na koniec wizyty Sławomir Mrożek i Paweł Chara.

Urząd miasta Świnoujście - Adriana Lesiewicz
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Świnoujście – miasto na prawach powiatu w województwie zachodniopomorskim położone na trzech dużych (Uznam, Wolin, Karsibór) i 44 małych wyspach, zajmując łącznie powierzchnię 197,23 km².

    Atrakcje przyrodnicze stanowią: Morze Bałtyckie z 10 kilometrową plażą, rzeka Świna, rezerwaty przyrody (Karsiborska Kępa, Karsiborskie Paprocie), Delta Świny oraz wydma szara i wydma biała.

    Do zabytków prawnie chronionych należą między innymi: wieża garnizonowego kościoła luterańskiego pw. Marcina Lutra z 1904 r., zespół fortów twierdzy Świnoujście nad Świną, Park Zdrojowy z XIX wieku, zabytkowe kamienice ( ul. Armii Krajowej 13 z ok. 1904 r., ul. Bolesława Chrobrego 21 z 1908 r., ul. Hołdu Pruskiego), dawny ratusz z 1805 r., gimnazjum z lat 1922-27, dawna stocznia z lat 1897-1903,  gmach poczty z 1878 r., zespół rzeźni z 1911 r. przy ul. Kościuszki 15 czy Latarnia Morska z lat 1854-57.

    Świnoujście ma status uzdrowiska - znajduje się tu 15 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego.

    Położenie Świnoujścia stwarza korzystne warunki dla rozwoju gospodarki morskiej i turystyki. Głównymi przedsiębiorstwami gospodarki morskiej są: Morska Stocznia Remontowa, Euro Terminal, Polska Żegluga, Terminal Promowy Świnoujście czy Unity Line.

    W Świnoujściu znajduje się terminal promów morskich łączący Europę środkową i południową ze Skandynawią oraz polsko niemieckie przejscia graniczne Świnoujście-Ahlbeck i Świnoujście-Garz.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola