Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Będzie bitwa, jak w filmie

2011-09-16  
Źródło artykułu: http://www.swinoujscie.pl, Autor zdjęć: Urząd miasta Świnoujście
 
Będzie bitwa, jak w filmie

Bitwa o Przytór to jedna z atrakcji tegorocznych Dni Twierdzy Świnoujście, które odbędą się w dniach 23-25 września.
W walkach wezmą udział rekonstruktorzy i to nie byle jacy. Wszyscy są już profesjonalnymi statystami w filmach. Scenariusz bitwy o Przytór napisał konsultant militarny wielu znanych filmów o tematyce wojennej, m.in. słynnej „Tajemnicy twierdzy szyfrów".

- Ale to nie wszystko - podkreśla Piotr Piwowarczyk, dzierżawca Fortu Gerharda i współorganizator Dni Twierdzy Świnoujście. - W bitwie weźmie udział niemiecki niszczyciel czołgów. Na świecie zachowało się tylko kilka takich jeżdżących wciąż pojazdów.
Jeszcze nigdy dotąd w Polsce taki niszczyciel nie brał udział w żadnej inscenizacji bitwy. W Świnoujściu będzie jego ogólnopolska premiera.
- Pojazd dopiero niedawno został ukończony - mówi Piotr Piwowarczyk. - Jest złożony z odnalezionych w różnych miejscach oryginalnych elementów.
W bitwie wykorzystana będzie również profesjonalna pirotechnika, taka sama jakiej używa się w filmach: strzały, wybuchy itp.

Galeria: Będzie bitwa, jak w filmie
Walka o Przytór, choć bez wątpienia będzie największym hitem tegorocznych Dni Twierdzy Świnoujście, to nie jedynym. Wszystko zacznie się w piątek 23.września w Muzeum Rybołówstwa Morskiego. O godz. 16.00 Jerzy Sadowski będzie opowiadał o swoim najnowszym przewodniku po Twierdzy Świnoujście i w ogóle o świnoujskich fortyfikacjach. Przez trzy dni w trzech świnoujskich fortach i muzeum odbywać się będą przeróżne imprezy: jarmark antykwaryczny , pokazy sztuk walki, prezentacje grup rekonstrukcyjnych, ogniska z pieczeniem kiełbasek, turniej o szablę komendanta Twierdzy Świnoujście i inne.


Szczegółowy program Dni Twierdzy Świnoujście 2011
PIĄTEK, 23. września
16.00 - 17.00 - Muzeum Rybołówstwa Morskiego, „Szlak forteczny twierdzy Świnoujście", spotkanie z Jerzym Sadowskim, autorem nowego przewodnika po fortyfikacjach Świnoujścia.
17.00 - 18.00 - Muzeum Rybołówstwa Morskiego, wernisaż wystawy Roberta Jurgi „Od grodu po schron".
18.00 - Fort Anioła, wernisaż wystawy „Jestem więc tworzę... Tworzę więc jestem", wystawa malarstwa i szkła artystycznego Elżbiety Czarneckiej i Natalii Czarneckiej-Diling.
19.00 - Fort Anioła, koncert zespołu Mantra.
SOBOTA, 24. września
12.00 - 14.00 - Bateria Przytór, BITWA o PRZYTÓR, inscenizacja bitwy z czasów II Wojny Światowej.
15.00 - 20.00 - Fort Gerharda, „Miasto historii", prezentacje grup rekonstrukcji historycznej.
16.00 - 18.00 - Fort Gerharda, III Turniej o Szablę Komendanta Twierdzy Świnoujście.
18.00 - 19.00 - Fort Gerharda, „Palcem po mapie Twierdzy Świnoujście", o mało znanych świnoujskich fortyfikacjach opowiada Jerzy Sadowski.
NIEDZIELA, 25. września
10.00 - 14.00 - Dzień Otwarty Wieży Baterii Goeben.
11.00 - 16.00 - Fort Zachodni, Jarmark Antykwaryczny, pokazy walk rycerskich w wykonaniu w wykonaniu Zbrojnej Gwardyi, ognisko z pieczeniem kiełbasek.
14.00 - 15.00 - Muzeum Rybołówstwa Morskiego, „Fortyfikacje są fajne", spotkanie z Jerzym Sadowskim, który opowie o fortyfikacjach w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Świnoujścia.
Zdjęcia Fort Gerharda

Urząd miasta Świnoujście - Jakub Wiśniewski
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Świnoujście – miasto na prawach powiatu w województwie zachodniopomorskim położone na trzech dużych (Uznam, Wolin, Karsibór) i 44 małych wyspach, zajmując łącznie powierzchnię 197,23 km².

    Atrakcje przyrodnicze stanowią: Morze Bałtyckie z 10 kilometrową plażą, rzeka Świna, rezerwaty przyrody (Karsiborska Kępa, Karsiborskie Paprocie), Delta Świny oraz wydma szara i wydma biała.

    Do zabytków prawnie chronionych należą między innymi: wieża garnizonowego kościoła luterańskiego pw. Marcina Lutra z 1904 r., zespół fortów twierdzy Świnoujście nad Świną, Park Zdrojowy z XIX wieku, zabytkowe kamienice ( ul. Armii Krajowej 13 z ok. 1904 r., ul. Bolesława Chrobrego 21 z 1908 r., ul. Hołdu Pruskiego), dawny ratusz z 1805 r., gimnazjum z lat 1922-27, dawna stocznia z lat 1897-1903,  gmach poczty z 1878 r., zespół rzeźni z 1911 r. przy ul. Kościuszki 15 czy Latarnia Morska z lat 1854-57.

    Świnoujście ma status uzdrowiska - znajduje się tu 15 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego.

    Położenie Świnoujścia stwarza korzystne warunki dla rozwoju gospodarki morskiej i turystyki. Głównymi przedsiębiorstwami gospodarki morskiej są: Morska Stocznia Remontowa, Euro Terminal, Polska Żegluga, Terminal Promowy Świnoujście czy Unity Line.

    W Świnoujściu znajduje się terminal promów morskich łączący Europę środkową i południową ze Skandynawią oraz polsko niemieckie przejscia graniczne Świnoujście-Ahlbeck i Świnoujście-Garz.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola