Belka
Środa, 20 Lutego 2019   imieniny: Leon, Ludmiła, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Świnoujście 2015 Karsibór Baza U Bootów

 
Z pierwszego i jedynego do roku 2015 pobytu na wyspie Karsibórz/Karsibór zachowałem w pamięci mgliste obrazy nabrzeża kanału, statków przepływających kanałem i fal, a raczej wałów wodnych, które po przejściu każdego statku próbowały zmyć wędkarski ekwipunek rozłożony pomiędzy kamiennymi blokami. Wspomnienia dotyczą wędkarskiej wyprawy sprzed lat czterdziestu, a zatarcie obrazów ma bezpośredni związek z ówczesną tradycją takich wypraw. Zwykle bywało, że z chwilą gdy z zasięgu wzroku znikały rogatki naszego miasteczka, w autobusie pełnym wędkarzy zaczynał się ruch. Polewano trzykrotnie – na jedną nogę, na drugą i na to, co pomiędzy… Niezależnie od odległości dojeżdżaliśmy na łowiska w doskonałych humorach i formie. Świat, woda i wszystko co w niej pływa, należały do nas!:). Karsibór – jak każde wcześniej nieznane miejsce – ciekawił ogromnie. Odległość ok. 130 km, przeprawa promem na brzeg zachodni, wędrówka na południe, wybór stanowiska wśród kamiennych bloków, piękna pogoda – niby wszystko OK. Zawiodły ryby. Intensywnie brały tylko leszcze a leszcz interesuje mnie tylko wtedy, gdy waży więcej niż 2 kilogramy (mój rekord życiowy 4,10). Na moim i sąsiednich stanowiskach brały tylko mniejsze więc szybko (i na długo) z wędkowania w Karsiborze zrezygnowałem. Teraz do ponownych odwiedzin (z aparatem zamiast wędki) zachęca most nad Starą Świną umożliwiający łatwy dostęp do miejsc nieznanych, w tym do basenu - niegdysiejszego gniazda niemieckich łodzi podwodnych U-bootów. Moje fotografowanie nie spodobało się 40-latkowi w czerwonej kurtce, łowiącemu ryby na odległym betonowym pomoście dzielącym basen na sektory. Nie zwracałem uwagi na jego dalekie pokrzykiwania więc pofatygował się by czekać w pobliżu mojego samochodu. Po powrocie, twarzą w twarz (w strefie jego wysokoprocentowego wydechu) spytałem czego ode mnie chce. Stwierdził, że nie życzy sobie być fotografowanym. Usłyszał, że także nie życzę sobie aby przeszkadzał mi w pracy, że jego osoba nie interesuje mnie ani na zdjęciach ani w realu, więc o zgodę ani pytać ani prosić nie zamierzam. Zaczął niewyraźnie bajdurzyć, że przeciwko fotografom prowadzi trzy sprawy sądowe (!)więc po przekazaniu życzeń powodzenia, odjechałem. Jeżeli coś przeskrobał i obawia się ujawnienia – może spać spokojnie. Na moich zdjęciach nikt go nie zidentyfikuje, bo go tam nie ma :). Pozostali też nie do zidentyfikowania, ze względu na dużą odległość oraz małą rozdzielczość i jakość zdjęć :(. Wędkarzy POZDRAWIAM.

 


Tadeusz Dużyński
 
Data pliku video: 2016-04-19, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Świnoujście – miasto na prawach powiatu w województwie zachodniopomorskim położone na trzech dużych (Uznam, Wolin, Karsibór) i 44 małych wyspach, zajmując łącznie powierzchnię 197,23 km².

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: Morze Bałtyckie z 10 kilometrową plażą, rzeka Świna, rezerwaty przyrody (Karsiborska Kępa, Karsiborskie Paprocie), Delta Świny oraz wydma szara i wydma biała.

  Do zabytków prawnie chronionych należą między innymi: wieża garnizonowego kościoła luterańskiego pw. Marcina Lutra z 1904 r., zespół fortów twierdzy Świnoujście nad Świną, Park Zdrojowy z XIX wieku, zabytkowe kamienice ( ul. Armii Krajowej 13 z ok. 1904 r., ul. Bolesława Chrobrego 21 z 1908 r., ul. Hołdu Pruskiego), dawny ratusz z 1805 r., gimnazjum z lat 1922-27, dawna stocznia z lat 1897-1903,  gmach poczty z 1878 r., zespół rzeźni z 1911 r. przy ul. Kościuszki 15 czy Latarnia Morska z lat 1854-57.

  Świnoujście ma status uzdrowiska - znajduje się tu 15 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego.

  Położenie Świnoujścia stwarza korzystne warunki dla rozwoju gospodarki morskiej i turystyki. Głównymi przedsiębiorstwami gospodarki morskiej są: Morska Stocznia Remontowa, Euro Terminal, Polska Żegluga, Terminal Promowy Świnoujście czy Unity Line.

  W Świnoujściu znajduje się terminal promów morskich łączący Europę środkową i południową ze Skandynawią oraz polsko niemieckie przejscia graniczne Świnoujście-Ahlbeck i Świnoujście-Garz.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola