Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Biometria w usługach finansowych

Data publikacji: 2017-10-13, Data modyfikacji: 2017-10-13
A A AWydrukDrukuj  
 
Biometria w usługach finansowych

W Polsce rośnie grupa osób, które z chęcią testują i sprawdzają nowinki technologiczne i produktowe. W 2016 roku 30 proc. osób deklarowało otwartość i chęć korzystania, z czego 12 proc. stanowiło grupę heavy users.

W usługach finansowych widocznym trendem technologicznym jest wykorzystywanie biometrii, czyli indywidualnych cech fizycznych klienta do jego automatycznego rozpoznawania i identyfikacji. Szereg podmiotów już teraz oferuje aplikacje i rozwiązania wykorzystujące biometrię. Trwają prace nad dalszym rozwojem tej dziedziny. Zjawisko to jest częścią trendu automatyzacji placówek i obsługi klienta. Zainteresowanie tematem może wzrosnąć po wprowadzeniu dyrektywy o płatnościach mobilnych PSD2, rozszerzającej ramy prawne usług płatniczych.

Obecnie jedna piąta Polaków twierdzi, że podczas zakupów w sklepie woli dokonywać płatności za pomocą urządzenia mobilnego. Ponadto, 28 proc. Polaków czeka na rozwój w tej dziedzinie.

Iwona Szewczak, analityk GfK w dziale Business & Social Research, komentuje: „Branża finansowa w Polsce jest jedną z bardziej innowacyjnych w skali świata. Obecnie gorącym tematem jest transformacja i automatyzacja placówek i obsługi. Częścią tego trendu są rozwiązania biometryczne, szczególnie w obszarze płatności i aplikacji mobilnych. Możliwe są inne zastosowania, takie jak np. asystent głosowy, roboty obsługowe. Warto pamiętać, iż obecnie już jedna czwarta Polaków twierdzi, że akceptuje, kiedy strona internetowa śledzi ich wizyty i poleca produkty. Odsetek ten wzrasta aż do 52 proc. w grupie Leading Edge Consumers (LEC), czyli wśród konsumentów, którzy ze względu na swoje obecne postawy pozwalają przewidywać wzrost określonych trendów w przyszłości.”

Bycie nieustannie podłączonym do internetu daje konsumentom poczucie wygody. Korzystając z urządzeń mobilnych, na bieżąco sprawdzają informacje i dokonują zakupów. Jedna trzecia Polaków przyznaje, że urządzenia mobilne są dla nich najważniejszymi narzędziami zakupów. Z kolei 44 proc. twierdzi, że wyobraża sobie przyszłość, w której tradycyjne sklepy nie będą odgrywać znaczącej roli. W grupie LEC odsetek ten wzrasta aż do 68 proc.

Odwołując się do historii wcześniejszej i szukając prognostyków, z chwilą boomu na smartfony powszechnie dostępny stał się internet mobilny i aplikacje. Na przestrzeni lat 2011-2016 sprzedaż urządzeń elektroniki użytkowej wzrosła na całym świecie o 227 proc. W krajach rozwijających się wzrost ten był niemal dwukrotnie wyższy i wynosił 408 proc.

Iwona Szewczak dodaje: „W Polsce obserwujemy stabilny wzrost liczby osób posiadających smartfon z dostępem do internetu przy równoczesnym spadku liczby osób posiadających telefony komórkowe bez dostępu do sieci. Naturalnym trendem wydaje się więc wzbogacanie płatności mobilnych i aplikacji o dodatkowe funkcjonalności, a co za tym idzie, wprowadzenie biometrii jako czynnika wzrostu poczucia bezpieczeństwa użytkowników. W umiejętnym wykorzystaniu i promowaniu tej technologii ważne jest wykorzystanie wiedzy o barierach i driverach korzystania, obserwowanych po stronie użytkownika końcowego.”

 

GfK Polonia, Źródło artykułu: infowire.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Świnoujście – miasto na prawach powiatu w województwie zachodniopomorskim położone na trzech dużych (Uznam, Wolin, Karsibór) i 44 małych wyspach, zajmując łącznie powierzchnię 197,23 km².

    Atrakcje przyrodnicze stanowią: Morze Bałtyckie z 10 kilometrową plażą, rzeka Świna, rezerwaty przyrody (Karsiborska Kępa, Karsiborskie Paprocie), Delta Świny oraz wydma szara i wydma biała.

    Do zabytków prawnie chronionych należą między innymi: wieża garnizonowego kościoła luterańskiego pw. Marcina Lutra z 1904 r., zespół fortów twierdzy Świnoujście nad Świną, Park Zdrojowy z XIX wieku, zabytkowe kamienice ( ul. Armii Krajowej 13 z ok. 1904 r., ul. Bolesława Chrobrego 21 z 1908 r., ul. Hołdu Pruskiego), dawny ratusz z 1805 r., gimnazjum z lat 1922-27, dawna stocznia z lat 1897-1903,  gmach poczty z 1878 r., zespół rzeźni z 1911 r. przy ul. Kościuszki 15 czy Latarnia Morska z lat 1854-57.

    Świnoujście ma status uzdrowiska - znajduje się tu 15 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego.

    Położenie Świnoujścia stwarza korzystne warunki dla rozwoju gospodarki morskiej i turystyki. Głównymi przedsiębiorstwami gospodarki morskiej są: Morska Stocznia Remontowa, Euro Terminal, Polska Żegluga, Terminal Promowy Świnoujście czy Unity Line.

    W Świnoujściu znajduje się terminal promów morskich łączący Europę środkową i południową ze Skandynawią oraz polsko niemieckie przejscia graniczne Świnoujście-Ahlbeck i Świnoujście-Garz.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola